ПРВА ЛИГА ПОД ЛУПА: „Лавот“ е најопасен кога е ранет, Брегалница „чалами“ во ПМФЛ

Никола Станикевски

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

==========================================================================================================================

ТИМ НА 23. КОЛО

Македонија Ѓорче Петров е единствениот тим сезонава кој знае како се игра против неверојатната Струга Трим и Лум. Иако останаа без тренерот Муарем Бајрами пред неделниот меч тие успеаја да извадат реми на секогаш тешкото гостување во Струга (0-0) и со тоа уште еднаш да ја докажат старата дека „лавот е најопасен“ кога е ранет. Горан Здравков ја препороди Брегалница. Штипјани играат неверојатно во пролетниот дел од сезоната и стануваат озбилни конкуренти за пласман во Европа. Вчера на менито беше прилепска Победа која рутински ја совладаа со 4-0. Шкупи и Шкендија има се вратија на победничките патеки. Чаирчани славеа над Работнички со 3-1, додека тетовци беа подобри од Академија Пандев со 2-1. Силекс го совлада Скопје со 3-1 во еден натпревар со многу контроверзии, во кој „подебелиот крај“ го извлече тимот од Автокоманда кој во неколку наврати беше директно оштетен.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Иван Николов (Брегалница) 

Штипјани играат неверојатно во пролетниот дел од сезоната и стануваат озбилни конкуренти за пласман во Европа. Вчера на менито беше прилепска Победа која рутински ја совладаа со 4-0. Иван Николов со два гола и една асистенција беше главен кривец за убедливиот триумф на својот тим.

================================

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: Горан Здравков (Брегалница)

Горан Здравков ја препороди Брегалница. Штипјани играат неверојатно во пролетниот дел од сезоната и стануваат озбилни конкуренти за пласман во Европа. Брегалница игра супернапаѓачки фудбал без многу тактизирање и со многу „чаламење“ нешто за што е најмногу виновен популарниот „Чалам“.

==============================

ГОЛ НА КОЛОТО: Иван Николов (Брегалница) 

Иван Николов со два гола беше најзаслужен за новата победа на штипска Брегалница во ПМФЛ овојпат против Победа со 4-0. Одличниот фудбалер на прекрасен начин со маестрален погодок го запечати убедливиот триумф на својот тим.

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

Се вчитува...