ПРВА ЛИГА ПОД ЛУПА: Струга ТЛ веќе е сериозен кандидат за титула во ПМФЛ

Никола Станикевски

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

==========================================================================================================================

ТИМ НА 22. КОЛО

Фудбалерите на Струга Трим и Лум веќе се сериозни кандидати за освојување на титулата во Првата фудбалска македонска лига откако во дербито на 22. коло на домашен терен славеа над актуелниот шампион Шкупи со 2-1. Шпетим Дуро на најдобар можен начин го имаше своето деби на клупата на стружани, а тимот од градот во југозападна Македонија е на само 11 натпревари од испишување историја. По воведните два триумфуа оваа пролет, реалноста го стигна Силекс кој сепак е далеку од борба за титулата, откако загуби на домашен терен од Брегалница со 1-2. Мирсад Јонуз на своето деби во Скопје успеа да извлече бод против Македонија Ѓорче Петров (1-1). Шкендија без проблеми славеше над Работнички 3-1, а мизеријата на Победа продолжува, откако Академија Пандев рутински ја совлада со 3-0.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Буњамин Шабани (Струга ТЛ) 

Фудбалерите на Струга Трим и Лум веќе се сериозни кандидати за освојување на титулата во Првата фудбалска македонска лига откако во дербито на 22. коло на домашен терен славеа над актуелниот шампион Шкупи со 2-1. Еден од најзаслужните за победата на стружани беше искусниот Буњамин Шабани кој одигра уште еден натпревар на високо ниво, а беше и стрелец на првиот погодок за својот тим.

================================

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: Шпетим Дуро (Струга ТЛ)

Фудбалерите на Струга Трим и Лум веќе се сериозни кандидати за освојување на титулата во Првата фудбалска македонска лига откако во дербито на 22. коло на домашен терен славеа над актуелниот шампион Шкупи со 2-1. Шпетим Дуро на најдобар можен начин го имаше своето деби на клупата на стружани со победа над единствениот ривал за освојување на титулата.

==============================

ГОЛ НА КОЛОТО: Мартин Ѓоргиевски (Академија Пандев)  

Академија Пандев продолжува со одличните игри оваа пролет. Следна на менито на струмичани беше прилепска Победа која ја совладаа со убедливи 3-0, а се почна со прекрасниот погодок на Мартин Ѓоргиевски на самиот старт на мечот.

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

Се вчитува...