ПРВА ЛИГА ПОД ЛУПА: Струга ТЛ веќе не е освежување, туку фаворит за титула во ПМФЛ

Никола Станикевски

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

====================================

ТИМ НА 4. КОЛО

Струга Трим и Лум полека, но сигурно од најголемо освежување, влегува меѓу фаворитите за највисок пласман сезонава во Првата македонска фудбалска лига. Четири натпревари и исто толку победи со гол разлика 8-1 ги вивна стружани на врвот на табелата. Последен на менито на тимот на Срѓан Захариевски беше тетовска Шкендија која ја совладаа со 0-2. Шкупи не воодушеви, но стигна до триумф на гостувањето во Автокоманда кај Скопје. Брегалница го доби дербито со Македонија ЃП во Штип,  а до првиот триумф стигна Работнички кој славеше со 2-0 против Тиквеш.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Христијан Малески (Струга ТЛ) 

Христијан Малески е еден од најдобрите фудбалери сезонава во ПМФЛ. Еден постигнат гол и изнуден црвен картон во победата во дербито против Шкендија е и повеќе од доволно за да биде избран за најдобар фудбалер за оваа рунда во домашниот шампионат.

================================

ТРЕНЕР-ПРАГМАТИЧАР НА КОЛОТО: Срѓан Захариевски (Струга ТЛ) 

Најдолговечниот тренер во Првата македонска фудбалска лига уште еднаш покажа сезонава дека и тоа како има потенцијал за највисок пласман. Одлично тактички го надмудри колегата Артим Шаќири и успеа да донесе нова победа за својот тим.

==============================

 

 

 

 

ГОЛ НА КОЛОТО: Кристијан Велиновски (Академија Пандев) 

Академија Пандев одигра реми на гостувањето кај Силекс 1-1 во еден од најинтересните натпревари во 4. коло во Првата македонска фудбалска лига. Кристијан Велинов беше стрелец на единствениот погок за струмичани, кој беше вистинска велемајсторија.

=================================

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

==================================

ФОТО НА КОЛОТО: Бесарт не се радуваше против својата Шкендија! 

Се вчитува...