Прва лига – ПОД ЛУПА: Вардар не се отпишува, Шкендија и Шкупи за врвот, Беласица е хитот на стартот

Никола Станикевски

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

======================================================================================

ТИМ НА 19. КОЛО

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Антонио Каланоски (Беласица)

Фудбалерот кој се издвои во првото пролетно коло од Првата македонска фудбалска лига. Со хет-трик донесе важна победа за Беласица на гостувањето против Ренова во Тетово. Трите гола заедно со Гуџуфи го издвоија како најзаслужните за извонредниот триумф на струмичани.

===================================================================================

ТРЕНЕР-ПРАГМАТИЧАР НА КОЛОТО: Ѓоре Јовановски (Беласица)

Поранешниот македонски селектор имаше повеќе од успешно официјално деби на клупата на Беласица. Искусниот стратег ја донесе неопходната свежина и квалитет во играта на струмичани, и неговата тактичка поставеност веднаш се забележа уште на првиот пролетен натпревар. Сега Беласица и тоа како е со дополнителен мотив за опстанок во лигата.

=======================================================================================

ТРАГИЧАР НА КОЛОТО: Марко Јовановски (Академија Пандев)

Голманот на Академија Пандев, Марко Јовановски е трагичарот на колото. На дуелот меѓу „пандевци“ и Работнички кој се одигра пред една недела, на снежниот терен и лошите услови за игра киксираше и таа грешка беше единствената причина за победата на „романтичарите“ во Струмица од 0-1.


=======================================================================================

ГОЛ НА КОЛОТО: Љупче Дориев (Шкендија)

Шкендија дојде до посакуваната победа на гостувањето против Силекс во Кратово. Тетовци славеа со пресврт (1-2), а вториот погодок беше дело на Љупче Дориев кој мајсторски погоди со глава од 15 метри…


========================================================================================

ФОТО НА КОЛОТО: Филип и Мартин – двоецот кој донесе позитивен резултат за Вардар

 

Се вчитува...