======================================================================================

• КРАЈ НА СИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД 23. КОЛО ВО ПМФЛ…
  • КРАЈ И НА ДУЕЛОТ ВО СТРУМИЦА. ПОБЕДА НА РЕНОВА ПРОТИВ АК. ПАНДЕВ
  • КРАЈ И НА НАТПРЕВАРОТ ВО ТЕТОВО. ПОБЕДА НА РАБОТНИЧКИ

ШКЕНДИЈА – РАБОТНИЧКИ (0-1)

90+4’ – Црвен картон и за Зија Мерџани кај Шкендија

• Крај на натпреварот на „Тодор Проевски“, победа на Вардар

ШКУПИ – СИЛЕКС (1-1)

1-1 – 85′ – ГОООООЛ ЗА СИЛЕКС. Иван Ивановски го израмнува резултатот во Чаир

85’ – Јан Кривак доби втор жолт картон и исклучување

ВАРДАР – СТРУГА ТЛ (1-0)

1-0 – 69′ – ГООООООЛ ЗА ВАРДАР. Евгениј Новак, по прекинот од левата страна, носи водство за црвено-црните

60’ –  Продолжува доминацијата на Работнички. Марио Крстовски шутира откосо од десната страна, во надворешниот дел од мрежата на Захов

0-1 – 54′ – ГООООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Себастијан Херера изведе корнер од десната страна, Захов лошо реагираше и ја затресе сопствената мрежа. Тошевски на самата гол-линија го потврди погодокот

ШКЕНДИЈА – РАБОТНИЧКИ (0-0)

51’ – Давид Тошевски шутира со глава, крај голот на Шкендија

• Почеток на второто полувреме на натпреварите од 23. коло во ПМФЛ…
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ…

АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА (0-1)

0-1 – 38′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Одличен контранапад на гостите, кој мајсторски со шут од 16 метри го реализира Башким Велија

37’ – Ахмеди беше во убава шанса, шутираше, но Шишковски одбрани и исфрли во корнер

ВАРДАР – СТРУГА ТЛ (0-0)

30′ – Вардар доминира на натпреварот на „Тодор Проевски“, но без изразите шанси

АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА (0-0)

33′ – Супер шанса за Академија Пандев. Сашко Пандев на 12 метри, но шутира над голот на гостите

36′ – Одлични две шанса за Радески, но при првата интервенира Шишковски на 15 метри, а во вториот обид блокира гостинската одбрана

МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (0-2)

0-2 – 25′ – ГООООЛ ЗА БОРЕЦ. Велешани ја зголемуваат предноста, Дарио Десниќ погодува за 0-2

ШКУПИ – СИЛЕКС (1-0)

1-0 – 24′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Дембо Дарбое носи водство за домашните

МАКЕДОНИЈА ЃП – БОРЕЦ (0-1)

0-1 – 17′ – ГОООООЛ ЗА БОРЕЦ. Никола Радовиќ продолжува со гол-формата, и по двата претходни гола на мечот против Шкендија, сега погодува за водство и на гостувањето во Ѓорче Петров

18′ – Мерџани шутира од 20 метри, но Шишковски брани. По корнерот од левата страна на Бесарт Ибраими, топката завршува во гредата од голот на Работнички и оди во гол-аут

10′ – Херера од идентична позиција од левата страна, но овој пат директно шутира кон голот на Шкендија. Без проблеми за Захов

2′ – Прва можност за Работнички. Херера нафрли од левата страна од слободен удар, но Тошевски за малку промашува пред голот на домашните

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 23. КОЛО ВО ПМФЛ…

• ПОЗНАТИ СЕ СОСТАВИТЕ ЗА ПРЕСМЕТКАТА ВО ТЕТОВО…

Во 23. коло од Првата македонска фудбалска лига, Вардар и Шкендија во обид за враќање на победи по оние неочакувани пораз од неделата со Ренова односно Борец.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.