ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Победа за прволигашкa надеж на Скопје, Шкупи ја освои Битола (ФОТО)

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 35.КОЛО

Тетово: РЕНОВА – ШКЕНДИЈА (0-3)

Ибраими 18′, 20′, Жуниор 30′

Скопје: СКОПЈЕ – ПОБЕДА (1-0)

Алексовски 17′(п)

Битола: ПЕЛИСТЕР – ШКУПИ (0-2)

Илијоски 29′, Имери 33′

Кратово: СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ (0-0)

Скопје: ВАРДАР – АК. ПАНДЕВ (3-2)

Максимов 51′, 89′, Барсегјан 66′ – Пандев 45′, Марков 79′

Standings provided by Sofascore LiveScore

ПОСЛЕДНО, 36. КОЛО (недела, 20. мај)

ПОБЕДА – РЕНОВА

ШКУПИ – ВАРДАР

АК. ПАНДЕВ – СИЛЕКС

РАБОТНИЧКИ – СКОПЈЕ

ШКЕНДИЈА – ПЕЛИСТЕР

========================================================================================

КРАЈ И НА ДУЕЛОТ ВО КРАТОВО. Реми без голови меѓу Силекс и Работнички!

КРАЈ НА МЕЧОТ ВО АВТОКОМАНДА. Победа за Скопје против Победа! Скопјани бркаа победа од два гола, но неуспешно!

КРАЈ И НА НАТПРЕВАРОТ НА „ФИЛИП ВТОРИ“. Вардар победи против Академија Пандев!

КРАЈ И НА НАТПРЕВАРОТ ВО БИТОЛА. Голема победа на Шкупи во трката за Европа!

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ТЕТОВО. Убедлив триумф на Шкендија од 0-3 против Ренова!

ВАРДАР – АК. ПАНДЕВ (3-2)

3-2 – 89′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Максимов повторно погодува за ново водство на Вардар!

ВАРДАР – АК. ПАНДЕВ (2-2)

2-2 – 79′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Со погодокот на Ѓорѓи Марков, струмичани доаѓаа до израмнување

СКОПЈЕ – ПОБЕДА (1-0)

73′ – Гешоски во одлична позиција, шутира од десеттина метри но за малку покрај десниот дирек од голот на Скопје

СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ (0-0)

72 – Ѓорѓевиќ беше во убава шанса, шутираше од 16 метри но крај голот

СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ (0-0)

63 – Маркос шутира од 30 метри, крај голот на Божиновски.

ВАРДАР – АК. ПАНДЕВ (2-1)

2-1 – 66′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Пресврт на ‘Филип Втори’… Барсегјан носи предност за „вардарци“

СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ (0-0)

56 – Алековски шутира од слободен удар од 25 метри, над голот на Работнички.

СКОПЈЕ – ПОБЕДА (1-0)

55′ – 100% шанса за Скопје. Димитровски изби очи во очи со гостинскиот голман, шутираше ниско по земја од 15 метри но покрај левиот дирек од голот на Победа

ВАРДАР – АК. ПАНДЕВ (1-1)

1-1 – 51′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Русинот Максимов носи израмнување за Вардар на „Филип Втори“

  • Почеток на второто полувреме на натпреварите од 35. коло во ПМФЛ….

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ….

ВАРДАР – АК. ПАНДЕВ (0-1)

0-1 – 45′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Сашко Пандев носи водство за струмичани на „Филип Втори“

СКОПЈЕ – ПОБЕДА (1-0)

40′ – Одлична шанса за Победа, но Виктор Велкоски ја погодува само гредата од голот на домашните

ПЕЛИСТЕР – ШКУПИ (0-2)

0-2 – 33′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Брза акција на гостите, од левата страна нафрлување а Омар Имери осамен пред голот на Пелистер од само неколку метри стрела во празната мрежа

СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ (0-0)

35 – Тимовски центрираше од десната страна, Алексовски зафати волеј на пеналтикот, но Божиновски успеа да одбрани

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА    (0-3)

0-3 – 30′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Ренова изведе аут од својата половина и веднаш ја загуби топката, Ибраими го проигра Жуниор, кој зголеми на 0-3.


ПЕЛИСТЕР – ШКУПИ (0-1)

0-1 – 29′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Поранешниот фудбалер на Пелистер, Баже Илијоски стрела во Битола и носи водство за Шкупи

СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ (0-0)

20 – Ѓорѓевиќ шутира од десната страна над голот на Работнички.

СКОПЈЕ – ПОБЕДА    1-0

1-0 – 17′ – ГООООЛ ЗА СКОПЈЕ… Огромен погодок за домаќинот во клучната битка за опстанок. Судијата досуди пенал за Скопје, што Алексовски го претвори во гол за водство.

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА    0-2

0-2 – 20′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА… Уште една одлична акција на гостите, Радески втрча во шеснаесетникот од десната страна, несебично ја врати топката до Ибраими, кој со помош на гредата зголеми на 0-2.

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА   0-1

0-1 – 18′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА…  Одлична акција на „црвено-црните“, топката од десната страна беше упатена до срцето на шеснаесетникот до Бесарт Ибраими, кој немаше проблеми да ја смести во мрежата на Ренова.

СИЛЕКС – РАБОТНИЧКИ

12′ – Голема двојна шанса за Силекс. Ѓоргиев биеше од десетина метри, Божиновски кратко ја одби топката, домаќините налетаа на неа и повторно биеја од непосредна близина, но голманот на Работнички со извонредна интервенција ја сочува мрежата незатресена.

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 35. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Клучниот дуел за Европа денеска во Кратово… Силекс и Работнички во директна пресметка одлучуваат за европскиот излез…
  • Централната битка за опстанок, пак, во Автокоманда. Последна шанса за Скопје, во директен дуел против Победа, да остане со надеж за опстанок!

======================================================================================

Стартуваат натпреварите од 35. коло во 2017/18 сезона во Првата фудбалска лига на Македонија. Откако веќе е извесна битката за титулата, сега главните погледи се насочени кон битката за европски излез и битката за опстанок.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...