ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Работнички славеше на гости, Вардар, Силекс и Академија Пандев со домашни победи

Тетово: ШКЕНДИЈА – БЕЛАСИЦА

___________________________________________________________________________________

ВАРДАР – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-0)

Вардар оствари минимална, но заслужена победа над Македонија ЃП.

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (0-2)

Крај во Битола, Работнички слави со 0-2.

АК. ПАНДЕВ – ШКУПИ (1-0)

Крај во Турново, Академија Пандев оствари триумф.

СИЛЕКС – РЕНОВА (1-0)

Крај во Кратово, Силекс победи со 1-0.

89’ – Убава шанса за Мбела, но не успеа да погоди на вистинското место.

88’ – Сулејмани ја погоди гредата од голот на Силекс.

86’ – ГООООООЛ за Силекс, 1-0. Димитар Иванов носи предност за кратовци.

78’ – Миовски шутира со глава, Гачевски одбрани.

67’ – Нова убава шанса за Петар Петковски. Шутираше откосо од десната страна, но Тофилоски одбрани.

60’ – ГООООООЛ за Работнички, 0-2. Петар Петковски излезе сам пред Тофилоски и успеа да го матира.

55’ – Македонија ЃП тргна по израмнување н стадионот во Маџари. Кировски шутираше во блок, а потоа и Боби Божиновски се обиде, но не беше прецизен.

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (0-1)

46’ – Голема грешка на одбраната на Работнички, во шанса беше Танушев, потоа и Мустафов, но останува минималното водство на гостите.

Крај на првото полувреме на четирите натпревари од Првата лига. Минимална предност имаат Вардар, Работнички и Академија Пандев, додека на мечот во Кратово нема голови.

40’ – ГООООООЛ од пенал за Вардар, 1-0. Тигран Барсегјан. Голманот на Македонија ЃП, Марко Јовановски, стартуваше над Цветановски, а Барсегајн беше успешен реализатор на пеналот.

35’ – Танушев шутира со глава од пеналтикот, а Јанков одлично одбрани.

ВАРДАР – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-0)

33’ – Одлична шанса за Христијан Кировски. Влезе во шеснаесетникот, шутираше со левата нога, но Гачевски одбрани и исфрли во корнер.

СИЛЕКС – РЕНОВА (0-0)

30’ – Алтај Јусуф се одлучи за удар од далечина, но беше многу непрецизен.

27’ – Џелил Абдула шутираше, блокираше еден фудбалер на Силекс, а гостите бараа пенал. Сепак, Ецкоски покажа само кон корнерот.

21’ – ГОООООООЛ за Академија Пандев. Диме Димов со удар со глава носи преднот за домашниот тим, по корнерот од десната страна.

17’ – Мустафов се обиде со удар од далечина, но директно во голманот Јанков.

АК. ПАНДЕВ – ШКУПИ (0-0)

15’ – Убава можност за Дориев. Шутираше кон голот на Шкупи, но за малку не беше прецизен.

5’ – ГОООООЛ за Работнички, 0-1, Остоја Стјепановиќ од пенал го намудри Тофилоски и донесе водство за „романтичарите“.

ПОБЕДА – РАБОТНИЧКИ (0-0)

4’ – Пенал за Работнички, откако Тимовски играше со рака во сопствениот шеснаесетник.

3’ – Победа почна амбициозно, Мустафов се најде во офсајд позиција пред голот на Работнички.

4’ – Барсегјан во одлична шанса, шутираше кон голот на Македонија ЃП, но Марко Јовановски одбрани.

2’ – Тантуровски нафрли од десната страна, но расчисти одбраната на Вардар.

Трето коло од новата сезона 2018/2019 во македонската Прва лига. Четири натпревари од денашната програма во која фокусот е кон стадионот „Борис Трајковски“, каде Вардар ја пречекува Македонија ЃП, и Битола, каде Победа ќе биде домаќин на Работнички. Во Кратово се среќаваат Силекс и Ренова, а во Академија Пандев ќе го нагости Шкупи.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.