ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Победа најде „лек“ за Вардар, Шкендија не успеа да го „скрши“ Шкупи

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО….  ПРВА ЛИГА – 21. КОЛО
Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – ПЕЛИСТЕР (1-2)
Јонузи 6′ – Лукас Кардозо 15′, Фернандо 47′
Штип: БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС (3-3)
Георгиев 37′, Наумов 52′, Стојанов 90′ – Недељковиќ 19′, Каланоски 71′ (п), Тимов 84′

Тетово: ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (0-0)

Охрид: ПОБЕДА – ВАРДАР (2-1)

Цветаноски 74′, 83′ – Грнчаров 30′

ВЧЕРА

Скопје: РАБОТНИЧКИ – РЕНОВА 0-0

ТАБЕЛА: Вардар 47 бода, Шкендија 41, Пелистер 36, Работнички 33, Силекс 28, Ренова 28, Победа 19, Шкупи 18, Македонија ЃП 16, Брегалница 12 бода.

====================================================================================

Крај на дуелот и во Охрид. Победа славеше против Вардар, реванширајќи му се за поразот во Скопје

КРАЈ И НА ДУЕЛОТ ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ. Пелистер победи со Македонија ЃП со 1-2

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ТЕТОВО. Шкендија не успеа да слави со Шкупи

БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС (3-3)

3-3 – 90′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Дарко Стојанов го израмнува резултатот во Штип. КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ

ПОБЕДА – ВАРДАР (2-1)

2-1 – 83′ – ГОООООЛ ЗА ПОБЕДА. Неверојатен пресврт во Охрид. Брз контра напад на прилепчани, Гешоски нафрли од лево а Цветаноски осамен од само неколку метри со глава сместува во мрежата на „вардарци“

Pobeda - Vardar vo Ohrid

БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС (2-3)

2-3 – 84′ – ГОООООЛ ЗА СИЛЕКС. Супер возбудливо на дуелот во Штип. Филип Тимов носи повторно водство за Силекс

ПОБЕДА – ВАРДАР (1-1)

1-1 – 74′ – ГОООООЛ ЗА ПОБЕДА. По аутот од левата страна, топката во мешаницата пред голот на Гачевски доаѓа до Цветаноски кој сместува од 5-6 метри

ШКЕНДИЈА – ШКУПИ (0-0)

77′ – Убава топка за нововлезениот Радески по десната страна, но лошо ја зафаќа топката непсредно пред голот на Шкупи

72′ – Можност за Шкупи. Бајрами шутира од слободен удар од 17 метри, но Марко Јовановски е на место

БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС (2-2)

2-2 – 71′ – ГООООЛ ЗА СИЛЕКС. Каланоски со удар од белата точка го израмнува резултатот во Штип

ПОБЕДА – ВАРДАР (0-1)

56′ – Две 100% шанси за Вардар, најпрво Николов се најде во одлична позиција но неговиот удар во последен момент беше блокиран, а по корнерот и Грнчаров со глава, но овојпат од под самата греда спасува Талески

57′ – Чолак шутира со глава по корнерот од левата страна за малку крај дирекот од голот на Шкупи

54′ – Добра акција на Победа, Цветаноски се најде во убава позиција на 16 метри, но по неговиот шут расчистува одбраната на Вардар

БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС (2-1)

2-1 – 52′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. И штипјани доаѓаа до пресврт на пресметката со Силекс. Гол на Ристе Наумов за водство од 2-1

50′ – Цуцули шутира со глава од непосредна близина а Зендели спаси сигурен гол со својата одбрана

makedonija - pelister 5

МАКЕДОНИЈА ЃП – ПЕЛИСТЕР (1-2)

1-2 – 47′ – ГООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Со погодокот на Бразилецот Фернандо, Пелистер доаѓа до пресврт во Ѓорче Петров

ПОЧЕТОК НА ВТОРИОТ ДЕЛ ОД НАТПРЕВАРИТЕ ОД 21. КОЛО

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

МАКЕДОНИЈА ЃП – ПЕЛИСТЕР (1-1)

40′ – Мирен период во Ѓорче Петров по возбудувањата на стартот од дуелот

makedonija - pelister 4

БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС (1-1)

1-1 – 37′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Штипјани со погодокот на Бобан Георгиев израмнуваат на дуелот со Силекс

34′ – Бесарт Ибраими од слободен удар откосо од левата страна ја погоди гредата од голот на Шкупи

0-1 – 30′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. По корнерот од левата страна на Блажевски, на 7-8 метри највисок во скокот со глава Бобан Грнчаров кој тресе под гредата од голот на Победа

29′ – Веднаш можност и на спротивната страна. Жуниор нафрли од левата страна а Хасани со удар со глава не успеа да реализира од петерецот

28′ – Закана на фудбалерите на Шкупи. Мухарем Бајрами шутира убав од слободен удар од околу 20 метри, но топката од живиот ѕид оди во корнер, за малку покрај левиот дирек од голот на Јовановски

ПОБЕДА – ВАРДАР (0-0)

23′ – Прва посериозна шанса за Вардар, Блажевски шутира од левата страна од околу 16 метри, но брани голманот на Победа

20′ – Мирно на дуелот во Охрид меѓу Победа и Вардар, без ниту една шанса на двете страни

БРЕГАЛНИЦА – СИЛЕКС (0-1)

0-1 – 19′ – ГОООООЛ ЗА СИЛЕКС. Кратовци со голот на Игор Недељковиќ доаѓаат до предност на гостувањето во Штип

makedonija - pelister 1

1-1 – 15′ – ГООООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Со голот на Лукас Фереира Кардозо, Пелистер брзо успева да го израмни резултатот во Ѓорче Петров

skendija - skupi

15′ – Слободен удар за Шкендија од идеална позиција од 17 метри, но Ибраими шутира само во живиот ѕид на гостинскиот тим

МАКЕДОНИЈА ЃП – ПЕЛИСТЕР (1-0)

1-0 – 6′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Со погодокот на Ваљмир Јонузи, Македонија ЃП доаѓа до водство на дуелот против Пелистер во Ѓорче Петров, откако прифати една топка по слободен удар од околу 18 метри

4′ – Прва можност за Шкендија, но по нафрлањето од десно на Хасани, во мешаницата не се снајдоа најдобро офанзивците на домашните

Pobeda - Vardar dddd

ПОЧЕТОК НА ДЕНЕШНИТЕ НАТПРЕВАРИ ОД 21. КОЛО ВО ПМФЛ

* Познат е составот на Вардар за дуелот против Победа во Охрид. Тренерот Гоце Седлоски нема да може да смета на Фелипе, Попов и Спировски од стандардните првотимци, а Којашевиќ е на клупата за резерви… Па ќе настапи со следните 11: Гачевски, Хамбарџумјан, Новак, Грнчаров, Демири, Глигоров, Николов, Велковски, Џигаури, Блажевски, Барсегјан

На клупата за резервни играчи се Игор Алексовски, Владица Брдаровски, Виктор Димков, Петар Петковски, Благоја Љамчевски, Влатко Грозданоски и Дамир Којашевиќ.

Во првиот тим на Победа, пак, тренерот Зоран Штерјовски одлучи да бида Талески, Ристевски, Најдовски, Коњарски, Крстески, Илиески, Ѓорѓиловиќ, Војводиќ, Наумоски, Цветаноски и Гешоски.

* Шкендија на пресметката против Шкупи во Тетово, ќе биде во следниот состав: Јовановски, Челиковиќ, Цуцули, Чолак, Бејтулаи, Тотре, Вујчиќ, Хасани, Жуниор, Меџедовиќ и Ибраими.

===========================================================================

Стартуваат натпреварите од 21. коло во Првата фудбалска лига на Македонија. Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Во 21. коло Вардар ќе гостува на Победа во Охрид. Поради реконструкцијата на стадионот „Гоце Делчев“, прилепчани се принудени да играат во Охрид. Шкендија, пак, во Тетово го пречекува тимот на Шкупи, а интересно треба да биде и во Штип каде Брегалница против Силекс ќе брка бодови за спас. Пелистер ја носи фаворитската улога против Македонија ЃП на дуелот во Ѓорче Петров.