ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Вардар е нов лидер, Шкендија и Академија Пандев поразени пред своите навивачи (ФОТО)

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 6. КОЛО

Тетово: ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (0-2)

Чиназорм 61′, Танушев 87′

Турново: АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА (0-2)

Стојановски 14′, 70′

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (3-0)

Стојчевски 7′, Кировски 27′, Божиновски 60′

Струмица: БЕЛАСИЦА – ШКУПИ (1-0)

Балдовалиев 7′

Standings provided by Sofascore LiveScore


======================================================================================

  • КРАЈ НА СИТЕ ПЕТ НАТПРЕВАРИ ОД 7. КОЛО ВО ПМФЛ!
  • Крај и на дуелот во Струмица, победа на Беласица против Шкупи од 1-0!
  • КРАЈ НА МЕЧОТ ВО МАЏАРИ… ВАРДАР СЛАВЕШЕ ПРОТИВ СИЛЕКС СО 1-0!

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (0-2)

0-2 – 87′ – ГООООЛ ЗА ПОБЕДА. Шкендија „смрзната“ од прилепчани. Ѓорѓи Танушев носи водство и од 0-2! Продре по левата страна, шутираше откосо и го совлада Захов.

АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА (0-2)

0-2 – 70′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Одличен контранапад на Ренова, кој извонредно со нов гол го крунисува Влатко Стојановски

ВАРДАР – СИЛЕКС (1-0)

1-0 – 71′ – ГООООЛ ЗА ВАРДАР. Прекрасен гол со волеј удар на Виктор Јуфо од 20 метри за водство на Вардар!

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (0-1)

0-1 – 61′ – ГООООЛ ЗА ПОБЕДА. Кириан Чиназорм ја претрча одбраната на Шкендија и го матираше Захов

МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (3-0)

3-0 – 60′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Боби Божиновски доби топка на 12 метри и прецизно стрела за водство од 3-0!

ВАРДАР – СИЛЕКС (0-0)

60′ – Лира шутира откосо од левата страна од 18 метри, но Стефановиќ брани исфрлајќи во корнер за Вардар

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (0-0)

53’ – Ибраими изведе корнер од десната страна, Бејтулаи шутираше со глава, но над голот на Победа

АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА (0-1)

50′ – 100% шанса за Академија Пандев. Миловановиќ одлично прими една топка, шутираше од 15 метри но непрецизно над голот на гостите

ПОЧЕТОК НА ВТОРИОТ ДЕЛ НА ДУЕЛИТЕ ОД 7. КОЛО ВО ПМФЛ….

КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ….

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (0-0)

45′ – Бурхан Мустафов шутира од слободен удар, директно во Костадин Захов

ВАРДАР – СИЛЕКС (0-0)

44′ – Барсегјан одлично го проигра Лира, но Бразилецот од идеална позиција шутира непрецизно

МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (2-0)

2-0 – 27′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Одлично проигрување до Кировски, кој влезе во шеснаесетникот и погоди во долниот десен агол од голот на Работнички

ВАРДАР – СИЛЕКС (0-0)

21′ – 100% шанса за Силекс. Миленковски нафрли од левата страна, а Додев осамен на само 7-8 метри пред голот на Вардар непречен од никого со глава го промаши голот на домашните

АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА (0-1)

0-1 – 14′ – ГООООЛ ЗА РЕНОВА. Евро-гол на Влатко Стојановски кој со извонреден шут од 16 метри стрелаше под гредата од голот на домашните

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (0-0)

10′ – Жуниор шутираше откосо од левата страна, но Тофилоски успеа да одбрани

МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ (1-0)

1-0 – 7′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Филип Стојчевски одлично проигран во празно, па излезе сам пред голманот на Работнички и пласираше во спротивниот агол од 12 метри

БЕЛАСИЦА – ШКУПИ (1-0)

1-0 – 7′ – ГООООЛ ЗА БЕЛАСИЦА. Зоран Балдовалиев ги носи струмичани до водство!

ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА (0-0)

4′ – Ибраими се обиде од десната страна, Тофилоски одбрани

ВАРДАР – СИЛЕКС (0-0)

8′ – Мирен почеток на дуелот во Маџари без ниту една шанса на двете страни

АК. ПАНДЕВ – РЕНОВА (0-0)

2′ – Прв продор на Атанасковски по левата страна, топката доаѓа до Стоилов но неговиот шут завршува покрај голот на Ренова

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 7. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Академија Пандев во атак на нови три бода. Овој пат против Ренова која од клупата ќе ја предводи спортскиот директор Лирим Саити, откако вчера Јетон Беќири си поднесе неотповиклива оставка…

  • Вардар во најсилниот свој состав на мегдан со Силекс во Маџари…

  • Познати составите за дуелот меѓу Шкендија и Победа во Тетово…

======================================================================================

Седмо коло од новата сезона 2018/2019 во македонската Прва лига. Академија Пандев, Шкендија и Вардар со фаворитска улога на домашен терен по три бода…

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...