ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Во ден со само три гола – Вардар и „пандевци“ единствени добитници!

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 2.КОЛО

Струмица: БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-2)

Крстовски 75′, 85′

Скопје: ШКУПИ – ПОБЕДА (0-0)

Тетово: РЕНОВА – ВАРДАР (0-1)

Барсегјан 75′

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0)

ВЧЕРА

Скопје: РАБОТНИЧКИ – СИЛЕКС 2-1

П. Петковски 12′, 36′ – Порфаит 63′(п)

======================================================================================

Крај и на останатите натпревари од 2. коло. Победи само на Вардар и Академија Пандев во ден со само три гола на четири меча. Реми на Шкендија и Шкупи!

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО TЕТОВО. ПОБЕДА НА ВАРДАР!

БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-2)

0-2 – 85′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Нов гол за Академија Пандев и повторно Марио Крстовски

БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-1)

0-1 – 75′ – ГООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Марио Крстевски со прекрасен шут од 20 метри ги доведува „пандевци“ до водство

РЕНОВА – ВАРДАР (0-1)

0-1 – 75′ – ГОООООЛ ЗА ВАРДАР. Барсегјан ги доведува гостите до водство во Тетово!

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0)

70′ – Тодоровски нафрли од десно, Жуниор највисок во скокот со глава но брани домашниот голман

ШКУПИ – ПОБЕДА (0-0)

66′ – Тофилоски пак јас спасува Победа. Муарем шутираше со глава под гредата, гостинскиот голман повторно исфрли во корнер

БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-0)

65′ – Нова шанса за Беласица. Балдовалиев се најде во одлична позиција, од десеттина метри шутира но покрај левиот дирек од голот на Академија Пандев

ШКУПИ – ПОБЕДА (0-0)

57′ – Стојкоски изведе извонредно слободен удар, но Теофилоски со бравурозна интервенција спречи топката да заврши во горниот агол од неговиот гол

РЕНОВА – ВАРДАР (0-0)

54′ – 100% шанса за Ренова. Нухии се најде во одлична можност од непосредна близина, но Гачевски спречува гол на домашните

БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-0)

!!! – 54′ – Деби на Аце Стојков за Академија Пандев. Стојков влегува во игра на местото на Сашко Пандев!

БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-0)

53′ – Прва шанса за Беласицa, Балдовалиев ја зафаќа топката пред голот на Академија Пандев но шутира над голот

ШКУПИ – ПОБЕДА (0-0)

50′ – Две шанси на Победа во првите пет минути од второто плувреме, но Наумоски и Чиназорм шутираат непрецизно од одлични ситуации во шеснаесетникот

ПОЧЕТОК НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ….

  • Полувреме за неверување во 2. коло од ПМФЛ. На сите четири натпревари без ниту еден постигнат погодок, а едвај можеа да се соберат вкупно три некакви шанси на сите четири дуели. Очајно… Мачно за гледање!

РЕНОВА – ВАРДАР (0-0)

38′ – Три корнери по ред изведува Брдаровски за Вардар, но без опасност по домашниот гол

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0)

25′ – Нафрлање од левата страна од слободен удар од Бојку, Муслиу се обиде со глава од само неколку метри но домашните расчистуваат

БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-0)

23′ – По обидот на Сашко Пандев, топката до Миловановиќ кој од прва шутира од околу 12 метри но лошо покрај голот на Беласица

  • Ниту еден гол по првите 20 минути на сите четири натпревари од 2. коло во ПМФЛ

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0)

20′ – Нова шанса за „лавовите“, но Захов брани по обидот на Кировски

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0)

17′ – Продор на Тантуровски по десната страна, осамен од 16 метри но шутира лошо над голот на гостите

ШКУПИ – ПОБЕДА (0-0)

11′ – Шут на Баже Илијоски од 18 метри, но покрај десниот дирек од голот на Победа

БЕЛАСИЦА – АК. ПАНДЕВ (0-0)

10′ – Одлично Илиев нафрли пред голот на Беласица, Дориев со глава ја зафати топката но крај голот на Вујанац

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0)

8′ – Прва шанса за Македонија ЃП. Нафрлување од слободен удар од левата страна а Кировски со глава но брани Костадин Захов

  • 7′ – Мирен почеток на сите четири натпревари, без посериозни шанси на дуелите во Тетово, Скопје и Струмица

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 2. КОЛО ВО ПМФЛ…

  • Познати составите и за дуелот меѓу Македонија ЃП и Шкендија во Скопје…

  • Познати составите за пресметката меѓу Ренова и Вардар во Тетово…

======================================================================================

Второ коло од новата сезона 2018/2019 во македонската Прва лига. Четири натпревари од денашната програма во која фокусот е кон Ѓорче Петров каде гостува Шкендија и дуелот меѓу Ренова и Вардар во Тетово.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...