Први проблеми на ЗОИ: Поради силен ветар откажан спустот

Први проблеми за организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Поради силен ветар мораше да биде одложена предвидената трка во спуст на патеката Џонгсеон.

Па, место денеска, спустот за мажи е одложен за четврток (15. февруари) со почеток од 03 часот по македонско време.

„Мораше да се откаже трката поради безбедносни причини, како за натпреварувачите така и за гледачите поради навистина силниот ветар на самата патека“ – соопштија организаторите на ЗОИ.

Брзината на ветрот во алпскиот центар Џонгсеон изнесувала и до 70 километри на час, а температурата и до – 20 степени Целзиусови.

Олимписките игри во Пјонгчанг ќе бидат едни од најладните во историјата на олимпизмот.

 

 

Се вчитува...