Прволигашка промоција на Пелистер, „хаварија“ на Тетекс против Беса

Екипата на Пелистер се враќа во прволигашката конкуренција. Битолчани сигурно ќе завршат на втората позиција и ќе бидат промовирани како нови членови во ПМФЛ. Пелистер играше против Башкими, и го победи со 1-2, со што и го потврди „кам-бекот“ во Првата лига.

Детонит Плачковица ја пролонгираше потврдата на третото место и пласманот на баражот, откако загубија на гостувањето кај Охрид со 3-1.

Вистинска катастрофа доживеа екипата на Тетекс, која на свој терен беше убедливо поразена од лидерот во второлигашката конкуренција, екипата на Беса со 0-7.

 

ВМФЛ, 28. КОЛО

ПОБЕДА – АРСИМИ 0-3

ОХРИД – ДЕТОНИТ 3-1

ТЕТЕКС – БЕСА 0-7

БАШКИМИ – ПЕЛИСТЕР 1-2

БЕЛАСИЦА – ВАРДАР Н. 0-0

КАМЕНИЦА САСА – КОЖУФ 1-0

НОВАЦИ – КАРАОРМАН 6-0

ОСОГОВО – СКОПЈЕ 2-1

 

Standings provided by Sofascore

 

Се вчитува...