Второто засилување за Баер Леверкузен доаѓа од сензацијата на Ла Лига

Баер Леверкузен предводен од шпанскиот стратег Чаби Алонсо оствари неверојатен успех за прв пат во 120 годишна историја на клуб освојувајќи ја шампионската титула и тоа без пораз во лигашкиот дел од првенството, а се радуваше и на трофејот во Купот на Германија.

Четата на Чаби за прв пат во сезоната беше сопрена во финалето од Лига Европа, а за трофеј и на интернационално ниво во сезоната 2024/25 тимот веќе започна преговори со повеќе фудбалери. Веќе беше потпишан Жануел Белосијан, 19-годишниот младински репрезентативец на Франција кој за 15 милиони евра пристигна од редовите на Рен, а следен на листата со желби е Шпанецот Алеиш Гарсија.

Станува збор за 26-годишниот шпански фудбалер кој играше во одлична форма во дресот на Џирона, тим што беше вистинска сензација во шпанската Ла Лига освојувајќи го третото место зад Реал Мадрид и Барселона. Гарсија е играч што доаѓа на директно барање на Чаби Алонсо, шпанскиот стратег инсистира неговиот сонародник да биде доведен во Леверкузен, а во завршна фаза се преговорите за овој трансфер што ќе изнесува околу 20 милиони евра.

Се вчитува...