Првпат по 2010 година Роналдо и Меси не се финалисти во изборот за УЕФА фудбалер на годината

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) денеска ги објави финалистите за престижната награда најдобар фудбалер на годината. Во најтесниот избор се најде двоецот на Баерн Минхен Роберт Левандовски и Мануел Нојер, како и ѕвездата на Манчестер Сити Кевин де Бруин.

Интересен е податокот што за првпат по 2010 година кога наградата му припадна на Аргентинецот Диего Милито во најтесниот избор ќе ги нема Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Најдобрите фудбалери на денешницата имаа просечна сезона во Лигата на шампионите. Јувентус настапот го заврши уште во осминафиналната фаза, додека Барселона доживеа дебакл од Баерн Минхен во четвртфиналето.

 

Се вчитува...