Раџа: АБА лигата нема никаква смисла…, па во неа играат дури 40 Американци

Легендата на хрватската кошарка, Дино Раџа нема дилема дека АБА лигата не ги исполнува очекувањата согласно целите за нејзиното формирање. Според Раџа, регионалното натпреварување е замислено за развој на младите кошаркари од овие простори, а се претвори во лига во која се натпреваруваат кој има повеќе пари и повеќе Американци.

„Не гледам никаква смисла за постоењето на АБА лигата за сите земји во регионот. Најголем проблем е потенцирањето на странците и ‘гушењето’ на младите кошаркари бркајќи го тоа место во Евролигата или Еврокупот. Читав дека дури 40 Американци играат во АБА лигата, и тоа се четири комплетни екипи. Па, тоа е лудост… Еден или двајца разбирам, но по пет-шест во една екипа тоа е лудост. Играат меѓу себе, и тука нема никаква корист за екипите од регионот. И да бидам искрен, не знам веќе кого таа лига го интересира. Не се сеќавам кога последен пат сум погледнал некој меч од АБА лигата“ – вели Дино Раџа во интервјуто за „Спортске новости“.

Се вчитува...