Радовиш ја запиша првата победа во машката Супер-лига, Скопје 2000 повторно поразен

Ракометарите на Радовиш стигнаа и до првиот триумф сезонава во домашната Супер-лига, откако славеа на домашен терен против Скопје 2000 со вкупен резултат од 30-28.

Домаќините доминираа уште на самиот почеток, па победата ја најавија уште во првото полувреме, покажувајќи поголема мотивација и амбиција, па по триесет минути игра имаа позитива од четири гола 16-12.

Тимот од Скопје беше нешто подобар во последните минути од овој двобој, но не успеаја да направат изненадување. Радовишани и во вториот дел ја покажаа разликата во квалитет, па на крајот стигнаа до рутински триумф од 30-28.

Стојановски Зоран со девет гола беше прво име во победничкиот табор, додека кај Скопје 2000 се истакна Василевски Александар како најдобар стрелец со постигнати осум гола.

Ова за Радовиш беше прва победа, па истата им донесе три поени, додека Скопје 2000 остана и понатаму на последното место без ниту еден освоен бод.

Се вчитува...