Рагбист победи ММА борец во бокс меч (ВИДЕО)

Марк Хут, легендарниот 46-годишен ММА борац, претрпе пораз во својот трет боксерски настап. Поранешниот рагбист Пол Гален го победи на стадионот „Банквест“ во Австралија.

После шест жестоки рунди, кои австралиски Фокс Спортс ги опиша како тешки и брутални, Гален славеше со едногласна судиска одлука (58-56, 58-56 и 59-55).

Хант успеа да го совлада противникот откако неколку пати му упати застрашувачки и сериозно опасни удари, но не го нокаутираше, па на крајот одлучи подобрата физичка подготовка на помладиот Гален, кој беше одличен во размените и додели повеќе удари.

 

Инаку, ова е втор пораз на Хант во неговата боксерска кариера. Првиот беше доживеан во 1998 година, а вториот две години подоцна. Во „К1“, тој загуби по одлука на судиите, а во „ММА“, по одлука на судиите, му го нанесе последниот пораз на Кро Коп во Јапонија пред да замине на „УФЦ“.

Се вчитува...