Распоред: Вардар тргнува против новиот суперлигаш, битолско дерби на стартот на сезоната

Ракометната Супер-лига на Македонија ќе почне во месец септември, а шампионот Вардар во првото коло ќе го пречека новиот суперлигаш Скопје.

Денеска беше извршена ждрепката за утврдување на натпреварувачкиот календар, а голема новост од сезонава ќе биде вклучувањето на СЕХА-лигашите Еурофарм Пелистер и Вардар од самиот почеток на домашното првенство.

Првото коло ќе го донесе и битолското дерби меѓу првиот и вториот тим на Еурофарм Пелистер, како и пресметка меѓу Металург и Пролет, екипите кои го освоија четвртото, односно третото место минатата сезона.

Големото дерби меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер е предвидено за 4. коло, закажано за 25/26 септември, а реваншот ќе биде дел од 15. рунда, на 18/19 декември.

ДВОЈКИ ЗА 1. КОЛО

Вардар – Скопје

Радовиш – Струга

Металург – Пролет

Охрид – Тиквеш

Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2

Бутел – Прилеп

Се вчитува...