Реал ја прегази Барселона за водство од 1-0 во полуфиналната серија во шпанската лига

Кошаркарите на Реал Мадрид на најдобар можен начин ги излечија раните од поразот во финалето од Панатинаикос во Евролигата, откако вечерва на домашен терен во „ел-класико“ ја прегазија Барселона со 97-78и со тоа поведоа со 1-0 во полуфиналната серија во шпанскиот шампионат.

„Кралевите“ фуриозно го отворија натпреварот и веќе по десет минути игра имаа двоцифрена предност од 24-14. До крајот на првиот дел гостите намалија само два поени од негативата, па на пауза се замина со резултат 44-36.

Во второто полувреме Реал предводен од неверојатниот Љуљ го полнеше кошот на противникот буквално од секоја позиција и на крајот стигна до конечен триумф од 97-78. Факундо Кампацо со 20 поени и 10 асистенции беше прво име кај победникот, додека кај поразените Лапровитола постигна 13 поени.

Вториот меч од серијата кој исто така ќе се игра во Мадрид е закажан за во петок.

Се вчитува...