РФМ со мотив плус за ракометарите – 50.000 евра за пласман во втора фаза на ЕП

Ракометната федерација на Македонија донесе одлука со која ќе ги награда репрезентативците со 50.000 евра доколу успеат да обезбедат пласман во втората фаза Европското првенство кое се игра во Унгарија и Словачка.

„Црвено-жолтите“ утре со чартер лет заминуваат за Дебрецин каде ќе ги одиграат натпреварите од првата фаза на континенталниот шампионат. Првиот натпревар македонската ракометна репрезентација ќе го има на 13. јуни против Словенија.

Потоа на 15. се среќаваме со Црна Гора, додека првата рунда ќе биде затворена со мечот против Данска кој е закажан за 17. јануари.

Се вчитува...