РФМ со суспензија за Недановски и Манасков

Ракометната федерација на Македонија изрече суспензија од еден натпревар за членовите на Вардар тренерот Владо Недановски и крилото Дејан Манасков.

Вардар во последното коло од плеј-офот во Суперлигата беше поразен од РК Алкалоид со што го загуби второто место во домашниот шампионат, а по мечот РФМ отвори истрага против Недановски и Манасков.

Недановски доби суспензија од четири, а Манасков од два натпревари. Двајцата се казнети поради вербални навреди. Не е потенцирано кој кого и што навредувал, туку само се наведуваат членовите 112 и 114 во кои се става до знаење дека суспензијата е доделена по повод навреда на службени лица или играчи за време и по крајот на натпреварот.

Прашање е дали Манасков би ја одработил казната на почетокот на следната сезона, бидејќи мали се шансите да остане дел од Вардар.

Се вчитува...