РК Пролет со соопштение: Десет ракометари во изолација поради откажаните ПЦР тестови во Шпанија

Раководството на РК Тинекс Пролет преку соопштение за јавноста обелодени дека десет ракометари на овој суперлигаш се ставени во самоизолација бидејќи не биле во можност за да бидат извршени ПЦР тестови пред враќањето од Шпанија по двомечот со Гранолјерс.

Соопштението на РК Пролет го пренесуваме:

Ракометниот клуб Тинекс Пролет ја информира јавноста за несаканата случка пред и по враќањето назад од
Шпанија во Македонија.

Имено, клубот имаше уредно закажано ПЦР тестови во Шпанија неколку часа пред вториот натпревар што беше одигран против екипата на Гранолјерс во саботата во 17.30 часот, за резултатите да бидат добиени до крајот на денот, се со цел со комплетна здравствена документација согласно домашните протоколи да допатуваме назад во Скопје. Тестовите на наше општо изненадување беа откажани во последен миг, не оставајќи воопшто време за „План Б“, бидејќи летот од Барселона за Скопје налагаше на аеродромот да пристигнеме пред 7 часот во недела наутро.

Во една таква ситуација, сите ракометари на Тинекс Пролет кои не беа вакцинирани, поради немање на ПЦР тест при враќањето во Скопје согласно протоколите на Владата добија решенија за самоизолација. Станува збор за десет играчи кои во наредните денови ќе бидат надвор од тренажен процес.

Сакаме да информираме дека во текот на вчерашниот ден, овие десет ракометари беа соодветно тестирани и сите добија негативни резултати на ПЦР-тестирањето. По овие негативни тестови, периодот на самоизолација се намалува на пет дена, со што ќе се забрза и нашето враќање на терените за што побрзо почнување со натпревари во Супер-лигата на Македонија.

Ова е вистината за несаканата случка во која се најде македонскиот ракометен претставник во европските натпреварувања, наспроти пишувањата на ракометен портал што се декларира како „медиум што се залага за доброто на македонскиот ракомет“, а всушност е целосна спротивност на тоа. На нив нека им служи на чест, а Тинекс Пролет како и досега, така и во иднина ќе продолжи да ги почитува сите законски норми на Р. Македонија, но и да бележи добри резултати на терен, колку и тоа да не му се допаѓа некому.

Се вчитува...