Румениге потврди: Компани ќе биде новиот тренер на Баерн, помогна и Гвардиола

Баерн претходно се договори со Тухел да се разделат на крајот од сезоната и тоа не се промени. По сезона без ниту еден трофеј, што е невидено во Минхен, Тухел стана слободен, а клубот почна да бара негов наследник.

Раководството на клубот имаше многу желби како Чаби Алонсо, Јулијан Нагелсман, Ханси Флик, Зинедин Зидан, како и Ралф Рангник, но на крајот се пропадна, па изборот падна на поранешниот играч на Хамбургер, Винсент Компани. 

Овој 38-годишник доаѓа во Минхен, што го потврди и Карл-Хајнц Румениге, кој призна дека Пеп Гвардиола имал големо влијание врз одлуката. 

„Нашиот директор одлучи да го избере Винсент Компани за нов тренер. Ги договараме деталите и потоа ќе биде официјално“, изјави Румениге, признавајќи дека големо влијание имал Гвардиола, кој за многумина го имаше Компани како капитен на својот тим со години, а кој самиот го тренираше тимот на Баерн.

„Пеп Гвардиола исто така ни помогна со Компани и зборуваше многу добро за Винсент како многу талентиран тренер. Пеп добро го познава Винсент и неговото мислење е високо ценето”.

Се вчитува...