Русија максимална против Финците

Актуелниот европски првак, селекцијата на Русија со максимални 3-0 во сетови ја совлада Финска во воведниот меч од денешната програма во арена „Стожице“. Финците дадоа силен отпор, посебно во вториот сет, но руските одбојкари се сепак поквалитетни и го добија дуелот.

Првиот сет релативно лесно и припадна на Русија (25-17), а Финците дадоа многу посилен отпор во вториот сет. Сепак, во финишот повторно Русија беше подобра и успеа да го освои со 26-24. Неизвесност имаше и во третиот сет (25-22), но на крајот „зборнаја“ го комплетираше триумфот со максимален резултат.

Вечерва (20.30 часот) Македонија ќе ги одмери силите со Белорусија.

Се вчитува...