Сабаленка против Крејчикова закажа полуфинале на УС Опен

Втората фаворитка на УС Опен, Арина Сабаленка се пласираше во четвртфиналето со сигурна победа против Алис Мертенс. Во дуелот против 15. носителка, Сабаленка славеше во два сета со резултат 6-4, 6-1 за само 72 минути игра.

Сабаленка поведе со 2-0 на почетокот на првиот сет со брејк, но Мертенс веднаш одговори со брејк и се вклучи во игра. Таа, исто така, имаше две брејк топки во петтиот гем и шанса да го преземе водството, но Сабаленка одигра добро и ја одржа својата игра. Белорусинката уште еднаш го скрши отпорот на својата ривалка во десеттиот гем, направи нов брејк и со тоа го освои првиот сет.

Во вториот сет, на Сабаленка и беа потребни три гема за целосно да го скрши отпорот на Мертенс. Белорусинката направи брејк за водство од 3-1, ја зачува брејк топката за да го потврди водството и на крајот, со пет израмнети гејмови победи, дојде до победата и пласманот во четвртфиналето.

За место меѓу четирите најдобри, Сабаленка ќе игра против Барбора Крејчикова. 26-годишната тенисерка, моментално деветти тенисер во светот, ја елиминираше Шпанката Маргиња Мугуруса со резултат 6-3, 7-6 по еден час и 47 минути игра.

Сабаленка и Крејчикова го одиграа единствениот меѓусебен дуел минатата година во полуфиналето на Линц, а Белорусинката на крај успеа да издвои победа од 2-1 во сетови.

 

 

 

Се вчитува...