Самарџиев: Машки се боревме до крај, горд сум на овие момци

Еуро Никел овогодишното издание на Купот на Македонија го заврши во полуфиналето откако во неизвесна завршница загуби од Работнички со 85-79.  Избраниците на Горан Самарџиев одиграа одличен натпревар, но на крајот личните грешки на Мијатовиќ и Рикиќ беа пресудни за намалување на агресивноста во одбраната, а тоа го искористи Бундовиќ кој го наполни обрачот на кавадарчани.

По натпреварот тренерот на „сините“ изјави дека и покрај поразот е горд на прикажаното на неговиот тим.

„Мојот тим покажа една храбра борба и на тоа сум горд. Видовте крајно изедначен ова според мене е како финале. Сега сум полн со емоции и нема да коментирам како гледам на натпреварот. Влеговме рано со лични грешки, но машки издржавме и се боревме до крај. Ова беше еден дерби натпревар. Сега останува да се рехабилитираме после поразот и во среда да играме добра кошарка против Гостивар во плејофот. На добар пат сме“, изјави Самарџиев.

Се вчитува...