Сампаоли ги отвори картите: Игуаин и Дибала, резерви против Исланд

Аргентинскиот селектор Жорге Сампаоли денеска на прес-конференција го објави составот со кој „гаучосите“ утре ќе излезат на мегдан против селекцијата на Исланд.

Јасно е дека сите работи во играта на Аргентина ќе се вртат околу Лео Меси, а пред асот на Барселона во нападот ќе се најде Серхио Агуеро. Тандемот на Јувентус, Пауло Дибала – Гонзало Игуаин, мечот ќе го стартува од клупата за резерви.

„Очекувам составот со кој ќе излеземе на премиерата да покаже карактер и квалитет. Агуеро е мојот избор за прв напаѓач. Меси и Дибала заедно? Можеби во подоцнежниот дел од мундијалот“ – изјави Сампаоли.

СОСТАВ АРГЕНТИНА: Кабалјеро, Салвио, Отамендо, Ројо, Талјафико, Маскерано, Билја, Меца, Меси, Ди Марија, Агуеро.

Се вчитува...