Сандер Сагосен го израмни голгетерскиот рекорд на Кире Лазаров

Норвешкиот ракометар Сандер Сагосен го израмни голгетерскиот рекорд на капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров за најмногу постигнати погодоци на Европско првенство. Тој постигна десет гола во поразот (28-29) од Хрватска во полуфиналната пресметка во Стокхолм и дојде до 61, израмнувајќи го постигнувањето на Лазаров од континенталниот собир во Србија во 2012 година.

Лазаров имаше многу помалку мечеви за да стигне до рекордот, а Сагосен ќе има шанса и во борбата за третото место на ЕВРО 2020 да постави нов голгетерски рекорд на европските шампионати.

Се вчитува...