Сензација во Лондон: Огер-Алиасиме го елиминираше Александар Зверев од Вимблдон

Александар Зверев, шестиот тенисер во светот, претрпе шокантен пораз во осминафиналето на Вимблдон од 19-от играч на АТП-листата, Канаѓанецот Феликс Огер-Алиасимe, по големата борба во пет сета, која траеше повеќе од четири часа 6-4, 7-6, 3-6, 3-6, 6-4.

Видовме неверојатен и спектакуларен натпревар, првиот сет траеше 67 минути, а Феликс го реши во своја полза, направи пресврт откако го загуби сервисот на петтиот гем.

Вториот сет заврши во тај-брејк, Оје-Алијасим спаси една сет топка и ја искористи својата прва, а потоа Зверев освои два сета во вкупно 65 минути и изедначи на 2-2.

Сепак, првиот гем од петтиот сет донесе психолошка предност на овој дуел, Канаѓанецот го доби сервисот на ривалот, Зверев израмни во четвртиот, но Огер ја искористи првата можност за брејк во седмиот и поведе со 4-3. Тој не се предаваше до крајот, Зверев проба сè, но Канаѓанецот имаше одличен ритам и го заврши натпреварот со друга меч топка. Алиасиме во четвртфиналето ќе се сретне со Матео Беретини.

Се вчитува...