Серена Вилијамс лесно против Плишкова за полуфинале на УС Опен

Серена Вилијамс го мина најтешкиот тест досега на УС Опен победувајќи ја Каролина Плишкова за деветто последовно полуфинале на гренслемот во Њујорк. Американката која е 17.носителка, губеше со 4-2 во воведниот сет, но успеа да ја сврти ситуацијата и го доби мечот во два сета, 6-4 и 6-2.

Во полуфиналето, Вилијамс ќе игра против Литванката Анастасија Севастова кој вчера направи подвиг со елиминацијата на ланската шампионка, Слоун Стивенс.

„Немам уште десет години за освојување гренслем-титули. Затоа секој меч ми значи многу. Излгувам и давам се од себе“ – изјави по дуелот Серена која има две титули од УС Опен.

Ако триумфира годинава ќе дојде до 24. титула од гренслем турнирите и ќе се израмни со рекодот на Маргарет Корт.

 

Се вчитува...