Шалке ја совлада Менхенгладбах во првиот меч во новата декада во Бундеслигата (ВИДЕО)

Фудбалерите на Шалке 04 триумфираа против Борусија Менхенгладбах со првиот меч во Бундеслигата во новата декада.

Првото полувреме помина без поголеми изненадувања, а на пауза се замина со најнепопуларниот резултат 0-0. На стартот на второто полувреме предност од 1-0 за домаќините донесе Суат Сердар со голот во 48. минута. Набрзо беше решен и победникот откако десет минути подоцна Михаер Грегорич стрелаше за 2-0, резултат на крајот кој ќе се покаже и како конечен.

Со победата Шалке се искачи на четвртата позиција на табелата со 33 бода, односно само два помалку од денешниот противник кој останува втор и со иста бодовна негатива зад првопласираниот Лајпциг кој има 37 бода.

 

 
Standings provided by Sofascore LiveScore

Се вчитува...