Шкендија го освои Ѓорче Петров, Шкупи убедлив со Струга ТЛ, победи за Брегалница и Тиквеш (ВИДЕО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 15. КОЛО….

Битола: ПЕЛИСТЕР – СКОПЈЕ (0-0)

Скопје: ШКУПИ – СТРУГА ТЛ (4-0)

Сандеј Адетунџи 53′, 70′, Фаустин 59′, Маркоски 61′

Штип: БРЕГАЛНИЦА – БОРЕЦ (2-1)

Ацковски 45’+1, Алтипармаковски 79′ – Ѓорѓевиќ 4′

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (1-2)

Камара 83′ – Гури 12′, Шала 77′

Кавадарци: ТИКВЕШ – РАБОТНИЧКИ (2-0)

Нгоба 35′, Спахиу 69′

ВЧЕРА

РЕНОВА – АК. ПАНДЕВ 1-2

====================================================================================

  • Крај и во Штип. Брегалница заслужено славеше против Борец со пресврт со 2-1, откако гостите први поведоа на дуелот.
  • Шкупи ја задржа предноста на врвот од табелата пред Академија Пандев, по убедливата победа од 4-0 против Струга ТЛ на Чаир
  • Крај на дуелот во Битола, без голови меѓу Пелистер и Скопје, а продолжува кризата на Работнички кој е поразен од Тиквеш во Кавадарци со 2-0
  • Крај на натпреварот во Ѓорче Петров. Шкендија доаѓа до триумф од 1-2 против Македонија ЃП, прекинувајќи ја серијата на „лавовите“ од три едноподруго победи

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (1-2)

1-2 – 83′ – ГООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. По нафрлањето од левата страна, нововлезениот Камара со глава од непосредна близина погодува за намалување на предноста на гостите


БРЕГАЛНИЦА – БОРЕЦ (2-1)

2-1 – 79′ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Пресврт во Штип. Брегалница води со 2-1 со голот на Алтипармаковски кој мајсторски стрела со глава од 7-8 метри


МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-2)

0-2 – 77′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Одлична длабочинска топка на Меџит Незири кон Шала кој мајсторски откосо стрела за водство и од 0-2


ШКУПИ – СТРУГА ТЛ (4-0)

4-0 – 70′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Сандеј Адетунџи користи една одбиена топка и без проблеми стрела за 4-0


ТИКВЕШ – РАБОТНИЧКИ (2-0)

2-0 – 69′ – ГОООООЛ ЗА ТИКВЕШ. Едис Спахиу ја дуплира предноста на кавадарчани

ШКУПИ – СТРУГА ТЛ (3-0)

3-0 – 61′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Ново нафрлување на Цветаноски од левата страна, а на вториот дирек сега Кире Маркоски со глава за 3-0

ШКУПИ – СТРУГА ТЛ (2-0)

2-0 – 59′ – ГОООООЛ ЗА ШКУПИ. Повторно нафрлување од корнер, а сега Фаустин пред голот на гостите со глава од 7-8 метри за 2-0


ШКУПИ – СТРУГА ТЛ (1-0)

1-0 – 53′ – ГООООЛ ЗА ШКУПИ. Сандеј Адетунџи со глава од непосредна близина носи предност за Шкупи на Чаир

  • Почеток на второто полувреме на натпреварите од 15. коло во ПМФЛ
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

БРЕГАЛНИЦА – БОРЕЦ (1-1)

1-1 – 45’+1 – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Кристијан Ацковски со шут од 20 метри го израмнува резултатот на дуелот во Штип


ТИКВЕШ – РАБОТНИЧКИ (1-0)

1-0 – 35′ – ГОООООЛ ЗА ТИКВЕШ. Анаел Нгоба го носи Тиквеш до водство против Работнички на дуелот во Кавадарци

ШКУПИ – СТРУГА ТЛ (0-0)

29′ – Убав шут на Фреди Алварез од слободен удар од околу 20 метри, но за малку покрај десниот дирек од голот на Струга ТЛ

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 27‘ – Македонија ЃП останува со играч помалку. Филип Мишевски во само седум минути го добива и вториот жолт картон за исклучување.

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-1)

0-1 – 12′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. По корнерот од левата страна, на одбиената топка и дополнителното нафрлување Синдрит Гури ефектно од 7-8 метри стрела во мрежата на „лавовите“

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0)

7′ – Убава шанса за Шкендија. Тимовски од десно одлично нафрла, но пред голот на Македонија ЃП никој не ја зафаќа топката

БРЕГАЛНИЦА – БОРЕЦ (0-1)

0-1 – 4′ – ГОООООЛ ЗА БОРЕЦ. Изненадувачки, Борец доаѓа до брзо водство во Штип со голот на Крста Ѓорѓевиќ

  • Македонија ЃП под водство на Муарем Бајрами во последните четири натпревари има едно реми и три едноподруго победи. Сега „лавовите“ водени од Бајрами го сакаат „скалпот“ и на Шкендија

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 15. КОЛО ВО ПМФЛ

  • Познати се составите за пресметката во Штип меѓу Брегалница и Борец

====================================================================================

На натпреварите од денешното 15. коло од ПМФЛ, најинтересните пресметки во Скопје. Во Ѓорче Петров, Шкендија гостува на Македонија ЃП, а Шкупи на Чаир ја пречекува Струга ТЛ.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...