Шкендија преку пеналите обезбеди пласман во четвртфиналето од Купот

Тетовска Шкендија последна обезбеди денеска пласман во четвртфиналето од Купот на Македонија откако славеше со 3-2 по пеналите против екипата на Работнички.

Реванш дуелот во Тетово во регуларниот дел заврши без победник (1-1), идентично како и на пресметката во Скопје. Па потоа се прејде на изведувањето на пеналите.

А, од белата точка, кај Работнички не реализираа Херера, Митрев и Миле Тодоров, додека Божиновски на спротивната страна единствено го одбрани ударот на Бесарт Ибраими.

Претходно, Шкендија поведе со голот на Марјан Радески во 4. минута, а на „романтичарите“ пенали им донесе Херера со феноменалниот гол во 80. минута за израмнување на резултатот на 1-1…

РЕЗУЛТАТИ КУП НА МАКЕДОНИЈА – ОСМИНАФИНАЛЕ (реванш дуели)

Струга Трим Лум – РЕНОВА 2-2 (2-3)

ШКЕНДИЈА – Работнички 1-1 (1-1) – 3-2 НА ПЕНАЛИ

ПОБЕДА – Брегалница 5-1 (3-2)

Борец – ПЕЛИСТЕР 1-3 (2-4)

Еуромилк ГЛ – СКОПЈЕ 0-3 (0-3)

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – Силекс 5-0 (0-1)

ВЧЕРА

ТЕТЕКС – Кожуф 3-2 (2-2)

  • Во заградата се резултатите од првите средби

ВАРДАР – ШКУПИ (8. и 29. ноември)

Се вчитува...