Шкендија убедлива со Борец, Брегалница триумфално со Струга ТЛ, „лавовите“ извлекоа реми со Ренова (ВИДЕО)

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 9. КОЛО….

Битола: ПЕЛИСТЕР – ТИКВЕШ (0-0)

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – РЕНОВА (1-1)

Адем 87′ (п) – Серафимовски 56′

Тетово: ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (3-0)

Дориев 5′, Гури 12′(п), 39′

Штип: БРЕГАЛНИЦА – СТРУГА ТЛ (1-0)

Алтипармаковски 5′

Скопје: СКОПЈЕ – АК. ПАНДЕВ (0-0)

Скопје: ШКУПИ – РАБОТНИЧКИ (утре, 15 ч.)

====================================================================================

  • Сосема заслужена победа на Брегалница од 1-0 над Струга ТЛ со голот на Алтипармаковски. Брегалница многу подобра, но не искористи уште неколку одлични шанси за поубедлив триумф, иако Струга ТЛ во последните секунди ја погоди гредата од голот на домашните!
  • Во Битола, Пелистер и Тиквеш одиграа натпревар без голови.
  • Завршен и дуелот во Ѓорче Петров. Македонија ЃП со голот на Адем од пенал во 87. минута дојде до бод и 1-1 со Ренова.
  • Крај и на дуелот во Тетово. Шкендија со три гола во првото полувреме до заслужена победа од 3-0 против Борец.
  • Крај на натпреварот во Автокоманда. Скопје многу подобар противник на теренот со серија шанси во вториот дел, „пандевци“ среќни што извлекоа реми без голови!

МАКЕДОНИЈА ЃП – РЕНОВА (1-1)

1-1 – 87′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Ермедин Адем израмнува од пенал!

СКОПЈЕ – АК. ПАНДЕВ (0-0)

85′ – Скопје пропушта уште една можност да слави против Академија Пандев. По корнерот од левата страна, Димов извонреден во скокот со глава но топката завршува само сантиметри од левиот дирек на голот на гостите

БРЕГАЛНИЦА – СТРУГА ТЛ (1-0)

77′ – По нафрлувањето од десната страна, Азиновиќ највисок во скокот со глава пред голот на Струга ТЛ, но над гредата

  • Мирно во второто полувреме без многу возбудувања на натпреварите од 9. коло. Само пет погодоци на пет меча во денешната програма.

БРЕГАЛНИЦА – СТРУГА ТЛ (1-0)

1-0 – 55′ – Нова 100% шанса за Брегалница. Сега Стефан Коцев по десната страна изби сам пред голот на гостите, го лобуваше истрчаниот Талески но сантиметри над гредата

МАКЕДОНИЈА ЃП – РЕНОВА (0-1)

0-1 – 56′ – ГОООООЛ ЗА РЕНОВА. По шутот на Бајрами и погодениот дирек, Серафимовски одбиената топка ја сместува во мрежата од голот на домашните


СКОПЈЕ – АК. ПАНДЕВ (0-0)

49′ – Кировски во позиција за шут, бие од 15 метри но гостинскиот голман Јовановски брани

  • Почеток на второто полувреме на натпреварите од 9. коло во ПМФЛ…
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ….

СКОПЈЕ – АК. ПАНДЕВ (0-0)

44′ – Пецов убава акција, одлично нафрлување но Кировски за малку не успеа да топката пред голот на „пандевци“

ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (3-0)

1-0 – 39′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Синдрит Гури со шут од 15 метри носи веќе убедлива предност за Шкендија


БРЕГАЛНИЦА – СТРУГА ТЛ (1-0)

18′ – 100% шанса за Брегалница. Мартин Стојанов сам пред голот на Струга ТЛ но успева да го промаши целиот гол на стружани

БРЕГАЛНИЦА – СТРУГА ТЛ (1-0)

17′ – Одлична шанса за Брегалница, Додев сам пред голот на гостите но место кон завршница се одлучува да симулира пенал и добива жолт картон

ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (2-0)

2-0 – 12′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Пенал врз Дориев, а Гури сигурен реализатор од белата точка

БРЕГАЛНИЦА – СТРУГА ТЛ (1-0)

1-0 – 5′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Одлично нафрлување од лево на Маневски, а Алтипармаковски со глава на вториот дирек ефектно погодува

ШКЕНДИЈА – БОРЕЦ (1-0)

1-0 – 5′ – ГООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Љупче Дориев со шут од 18 метри носи водство за тетовци уште во раната фаза од натпреварот


СКОПЈЕ – АК. ПАНДЕВ (0-0)

2′ – Прва шанса за Скопје веднаш на почетокот на натпреварот. Димов со глава се обиде од 12 метри но за малку над гредата од голот на гостите.

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 9. КОЛО ВО ПМФЛ

  • Познати составите за пресметката во Штип меѓу Брегалница и Струга ТЛ

=====================================================================================

На натпреварите од денешното 9. коло од ПМФЛ, Ренова гостува на Македонија ЃП во Скопје, а во интересна пресметка Брегалница во Штип ја пречекува Струга ТЛ.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.

Се вчитува...