Шок за првиот фаворит за светско злато – Норвежанецот Гранеруд позитивен на корона

Шокатни вести доаѓаат од германскиот Оберздорф каде на програмата е Светското првенство во нордиски спортови. Водечкиот во сезоната во Светскиот куп во ски-скокови, Норвежанецот, Халвор Егнер Гранеруд е позитивен на коронавирус, поради што ќе мора да го пропушти натпреварувањето на големата скокалница во германскиот ски-центар.

Гранеруд иако беше прв фаворит и на малата скокалница, на крајот го освои само четвртото место, а сега поради позитивниот ковид тест нема да може да настапи и на големата скокалница, натпреварување кое на програмата е на 5. март.

 

Се вчитува...