Шпанија максимална, ја демолираше Белорусија

Бранителот на европскиот ракометен трон, селекцијата на Шпанија забележа нова, трета победа во главната натпреварувачка фаза од континеталниот шампионат. Со одлично второ полувреме Шпанциде додјдоа до триумфот од 37-28 против составот на Белорусија. По воведните 30 минути „фуријата“ имаше само еден гол позитива, 17-16.

Анхел Фернандес и Феран Соле со по седум гола беа нејефикасни во шпанскиот тим, Хорхе Македа постигна шест гола. Гонзало Перез Де Варгас со 16 обрани беше одличен на голот на Шпанија и го доби признанието за играч на натпреварот.

Сега Шпанците имаат идентични осум бода со Хрватска на врвот на табелата во групата 1. Овие две селекции в среда ќе играат меѓусебе во дербито на оваа фаза на шампионатот и ќе го одредат освојувачот на првото место во оваа конкуренција кој во полуфиналето ќе вкрсти со втортопласираниот од другата група.

Последниот натпревар од третото коло во групата 1 вечерва ќе го одиграат репрезентациите на Германија и на Австрија. Во него двете селекции влегуваат со по два бода и се борат за третата позиција која носи разигрување за петтото место во конечниот пласман на првненството. Белорусија во последното коло ќе игра против домаќинот Австрија.

Се вчитува...