ШТЕТА… Струга ТЛ во последните минути испушти реми во Братислава (ВИДЕО)

Македонскиот фудбалски шампион Струга Трим Лум одигра храбро на гостувањето кај Слован Братислава во 1. коло од квалификациите за Лигата на шампионите, но на крајот сепак доживеа пораз од 4-2.

Очигледна беше надмоќта на словачкиот шампион на стартот на мечот, па, сето тоа се ефектуираше уште во 16. минута кога Владимир Вајс јуниор погоди за 1-0, на асистенција на словачкиот репрезентативец Давид Стрелец.

Во продолжението се чинеше дека стружани воспоставија рамнотежа. Во 19. минута Кире Ристевски постигна гол со глава за 1-1, но по реакција на ВАР-собата беше поништен поради офсајд-позиција.

Na snнmke zѕava Rуbert Mak (Slovan) a Besart Krivanjeva (FC Struga) poиas prvйho zбpasu 1. predkola Ligy majstrov vo futbale ЉK Slovan Bratislava – FC Struga v stredu 10. jъla 2024 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann *** Local Caption ***

Па, Слован во 36. минута со прекрасниот погодок на Роберт Мак дојдоа до 2-0 за веќе убедлива предност по првите 45 минути.

Македонскиот шампион подобро го отвори второто полувреме, па преку Бесарт Ибраими од пенал во 55. минута намали на 2-1.

Откако домаќините имаа позитива од 2-0 по првиот дел, Бесарт Ибраими успеа целосно да го врати македонскиот тим во игра. Прво намали на 2-1 од пенал во 55. минута, додека во 74. минута по одличната тимска акција израмни на 2-2.

Slovan Bratislava 2-[1] Struga – Besart Ibraimi penalty 55'
byu/Meladroitdimage insoccer

Slovan Bratislava 2-[2] Struga – Besart Ibraimi 74'
byu/Meladroitdimage insoccer

Сепак, до крајот домаќините успеаја да стигнат до победа откако најискусниот во тимот Јурај Куцка во 85. и 91. минута ги постави конечните 4-2. Реваншот е закажан за седум дена (17. јули) на „Билјанини извори“ во Охрид.

Се вчитува...