Симов: Време е по 24 години да го вратиме трофејот во Кратово

Силекс последната пречка за освојување на третиот трофеј во Националниот куп ќе ја има во екипата на Академија Пандев. Тренерот на Силекс, Горан Симов вели дека е време по 24 години пауза трофејот да се врати во Кратово.

„Максимално сме мотивирани, по цели 24 години сакаме пехарот да го вратиме во Кратово. Потоа ќе мислиме на баражот, секако, и тоа е многу важно, да останеме во Првата лига. Сите се подготвени и максимално фокусирани“, вели Симов.

Капитенот на кратовци, Ангелчо Тимовски вели дека финалето е посебна мотивација за секој фудбалер.

„Финалето е посебна инспирација и мислам дека и двата тима имаат еднакви шанси. Лично, посакувам финалната пресметка да се реши пред евентуално изведување пенали“, изјави Тимовски. 

 

Финалниот натпревар ќе се игра утре со почеток во 19 часот на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Се вчитува...