Синер го победи Ѓоковиќ по три часа тенис во Торино

Јаник Синер го совлада Новак Ѓоковиќ во 2. коло од АТП турнирот во Торино со 1-2 во сетови. Во драматичен меч кој траеше повеќе од три часа, Италијанецот носен и од домашната публика успеа да слави триумф откако го доби вториот тај брејк на мечот.

Првиот сет за нешто помалку од 1 час му припадна на Синер со 7-5. Во вториот имаше резултатска “нишалка”, ниту еден изгубен сервис за во тај брејкот поуспешен да биде Ѓоковиќ. И во третиот сет имаше тај брејк во кој Синер се реваншираше добивајќи го со убедливи 7-2 за голема победа.

Во следното коло Ѓоковиќ ќе игра против Хуркаш, додека Синер треба ќе оди на дуел со Руне.

Се вчитува...