Сите трансфери во Премиер-лигата: Скапи голмани, Тотенхем спиеше, а Мурињо џабе плачеше

Англичаните го променија трендот, па од оваа сезона преодниот рок за Премиер-лигата ќе завршува еден ден пред официјалниот старт на сезоната. Завесата се крева утре вечер со дуеелот Манчестер јунајтед – Лестер, а клубовите во изминатите три месец имаа можност да преговараат со бројни фудбалери, со дел од нив успешно, со другите без реализација на трансферите.

Неочекувано, најскапи трансфери летово се оние на голманите, најпрвин светски рекорд постави Алисон Бекер со преселбата во Ливерпул, за вчера најскап голман на сите времиња да стане Кепа, кој за сума од 80 милиони евра се пресели од Атлетик Билбао во Челси.

Тотенхем е единствениот клуб што не доведе ниту едно засилување, Пеп Гвардиола се задоволи само со Ријад Марез, а најнезадоволен дефинитивно е Жозе Мурињо, кој бараше неколку нови фудбалери, а од позвучните имиња го доби само Бразилецот Фред од Шахтјор Доњецк.

Големи инвестиции во играчкиот кадар направија лондонските клубови Вест хем и Фулам, и двата инвестираа преку 100 милиони фунти во обид да се прикажат во што подобро светло во наредната сезона.

Во продолжение, еве ги списоците со трансфери на дваесетте премиерлигаши во овој преоден рок.

АРСЕНАЛ

Дојдоа: Штефан Лихтштајнер (Јувентус), Бернд Лено (Баер Л.), Сократис Папастатопулос (Борусија Д.), Лукас Тореира (Сампдорија), Матео Гвендузи (Лориен).

Замиинаа: Санти Казорла (Вилјареал), Лукас Перез (Вест хем), Џек Вилшир (Вест хем), Калум Чемберс (Фулам), Чуба Акпом (ПАОК), Пер Мертесакер (пензија)

БУРНЕМАУТ

Дојдоа: Дејвид Брукс (Шефилд ј.), Диего Рико (Легаанес), Џеферсон Лерма (Леванте).

Заминаа: Беник Афобе (Вулверхемптон), Адам Федеричи (Стоук), Макс Градел (Тулуз), Луис Грабан (Нотингем форест), Бред Смит (Сиетл).

БРАЈТОН

Дојдоа: Перси Тау (Мамелоди), Леон Балаогун (Мајнц), Флорин Андоне (Ла Коруња), Џејсон Стил (Сандерленд)., Бернардо (Лајпциг), Ив Бисума (Лил), Дејвид Батон (Фулам), Алиреза Јаханбакн (АЗ Алкмар), Дејвид Бурн (Виган).

Заминаа: Јири Скалак (Милвол), Џејми Марфи (Глазгов ренџерс), Сем Малдок (Рединг), Конор Голдсон (Глазгов ренџерс).

БАРНЛИ

Дојдоа: Бен Гибсон (Мидлсброу), Матеј Видра (Дерби), Џо Харт (Манчестер сити).

Заминаа: Скот Арфилд (Глагов ренџерс).

КАРДИФ

Дојдоа: Џош Марфи (Норвич), Грег Канингем (Престон), Алекс Смитис (КПР), Боби Рид (Бристол сити), Виктор Камараса (Бетис).

Заминаа: Мет Кенеди (Сент Џонсон), Ли Камп (Бирмингем).

ЧЕЛСИ

Дојдоа: Жоргињо (Наполи), Кепа (Атлетик Билба), Матео Ковачиќ (Реал Мадрид), Роберт Грин.

Заминаа: Тибо Курта (Реал Мадрид), Марио Пашалиќ (Аталанта), Матеј Делач (Хорсенс), Кенеди (Њукасл), Џеремии Бога (Сасуоло).

КРИСТАЛ ПАЛАС

Дојдоа: Висенте Гваита (Хетафе), Џордан Ају (Свонси), Шеику Кујате (Вест хем), Макс Мејер (Шалке).

Заминаа: Јохан Кабај (Ал Наср), Демијан Дилејни (Корк сити).

ЕВЕРТОН

Дојдоа: Ричарлисон (Ватфорд), Лукас Дињ (Барселона), Јери Мина (Барселона), Андре Гомеш (Барселона), Бернард (Шахтјор).

Заминаа: Кевин Миралјас (Фиорентина), Фунеш Мори (Вилјареал), Вејн Руни (ДиСи јунајтед), Дејви Класен (Вердер), Ешли Вилијамс (Стоук), Хенри Ониекуру (Галатасарај).

ФУЛАМ

Дојдоа: Жан Мишел Сери (Ница), Максим Ле Маршан (Ница), Фабри (Бешикташ), Александар Митровиќ (Њукасл), Андре Шурле (Борусија Д.), Алфи Мосон (Свонси), Калум Чемберс (Арсенал), Серхио Рико (Севилја), Џо Брајан (Бристол сити), Андре Замбро Ангуиса (Олимпик Марсеј), Фосу – Менсах (Манчестер ј.), Лусијано Вието (Атлетико М.)

Заминаа: Рајан Фредерикс (Вест хем), Џо Феликс (КПР), Тајо Едун (Ипсвич).

ХАДЕРСФИЛД

Дојдоа: Адама Диакхаби (Монако), Бен Хамер (Лестер), Теренс Конголо (Монако), Рамадан Собхи (Стоук), Ерик Дурм (Борусија Д.), Исак Мбенза (Монпелје), Жунињо Бакуња (Гронинген).

Заминаа: Том Инс (Стоук), Мајкл Хефеле (Нотингем ф.), Роберт Грин (Челси), Џордан Вилијамс (Барнсли).

ЛЕСТЕР

Дојдоа: Дени Ворд (Ливерпул), Рикардо Переира (Порто), Џони Еванс (ВБА), Џејмс Медисон (Норвич), Рашид Гезал (Монако), Филип Бенковиќ (Динамо З.).

Заминаа: Ахмед Муса (Ал Наср), Ријад Марез (Манчестер сити), Бен Хамер (Хадерсфилд), Харви Барнс (ВБА).

ЛИВЕРПУЛ

Дојдоа: Наби Кеита (Лајпциг), Алисон Бекер (Рома), Џердан Шаќири (Стоук), Фабињо (Монако).

Заминаа: Дени Ворд (Лестер), Дени Ингс (Саутемптон), Бен Вудбурн (Шефилд јун.), Џо Фланаган, Овие Еџарија и Рајан Кент (Глазгов ренџерс), Емре Џан (Јувентус), Хари Вилсон (Дерби).

МАНЧЕСТЕР СИТИ

Дојдоа: Ријад Марез (Лестер), Даниел Арзани (Мелбурн сити), Филип Сендлер (Цволе).

Заминаа: Пабло Мафео (Штутгарт), Андрес Ган (Саутемптон), Џек Харисон (Лидс), Џо Харт (Барнли)

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Дојдоа: Фред (Шахтјор), Диого Далот (Порто), Ли Грант (Стоук).

Заминаа: Мајкл Карик (пензија), Фосу – Менсах (Фулам), Сем Џонстон (ВБА), Дејли Блинд (Ајакс), Бортвик – Џексон (Сканторп), Переира (Сетубал).

ЊУКАСЛ

Дојдоа: Мартин Дубравка (Спарта Прага), Ки Сунг Јеунг (Свонси), Кенеди (Челси), Фабијан Шер (Ла Коруња), Саломон Рондон (ВБА), Јошинори Муто (Мајнц)

Замиинаа: Џек Колбек (Нотингем), Мбемба (Порто), Микел Мерино (Реал Сосиедад), Мац Селс (Стразбур), Александар Митровиќ (Фулам), Двајт Гејл (ВБА), Адам Армстронг (Блекбурн).

САУТЕМПТОН

Дојдоа: Ангус Ган (Манчестер сити), Дени Ингс (Ливерпул), Јаник Вестергард (Борусија М.), Мохамед Елјунуси (Базел).

Заминаа: Душан Тадиќ (Ајакс), Гвидо Карилјо (Леганес), Софиан Буфал (Селта), Жорди Класи (Феенорд).

ТОТЕНХЕМ

Дојдоа: /

Заминаа: Кенан Бенетс (Борусија М.).

ВАТФОРД

Дојдоа: Бен Фостер (ВБА), Кен Сема (Остерсунд), Бен Вилмот (Стивениџ), Жерар Деулофеу (Барселона), Марк Наваро (Еспањол), Адам Масина (Болоња).

Заминаа: Костел Пантилимон (Нотингем), Мауро Зарате (Бока ј.), Нордин Амрабат (Ал Наср), Ричарлисон (Евертон), Џером Синклер (Сандерленд).

ВЕСТ ХЕМ

Дојдоа: Џек Вилшир (Арсенал), Рајан Фредерикс (Фулам), Иса Диоп (Тулуз), Лукаш Фабијански (Свонси), Андриј Јармоленко (Борусија Д.), Фабијан Балбуена (Коринтијанс), Фелипе Андерсон (Лацио), Лукас Перез (Арсенал), Карлос Санчез (Фиорентина).

Заминаа: Рис Бурк (Хал), Шеику Кујате (Кристал палас).

ВУЛВЕРХЕМПТОН

Дојдоа: Беник Афобе (Бурнемаут), Вили Боли (Порто), Раул Хименез (Бенфика), Руи Патрисио (Спортинг), Лео Бонатини (Ал Хилал), Рубен Винагре (Монако), Диого Јота (Атлетико М.), Жоао Мутињо (Монако), Џони Кастро (Атлетико М..), Адама Траоре (Мидлсброу), Леандер Дендонкер (Андерлехт).

Заминаа: Бен Маршал (Кардиф), Беник Афобе (Стоук), Бери Даглас (Лидс), Родерик Мианда (Олимпијакос), Рафа Мир (Лас Палмас).

Се вчитува...