Сите учесници на ЕП 2020: Деби на БиХ, Холандија и на Летонија

Со денешните последни квалификациски средби дефинитивно се комплетираше и списокот со патници на ЕП 2020, првиот европски шампионат на кој ќе учествуваат 24 селекции.

За Македонија ова е петти континентален собир во низа, до кој дојдовме освојувајќи го првото место во групата од која билет за ЕП обезбеди и Исланд. Турците по поразите на двете последни средби со Македонија и Исланд не успеаја да се пласираат на шампионатот.

БиХ во клучниот натпревар славеше на гостувањето во Чешка со 23-24 и обезбеди историски прв пласман на едно европско ракометно првенство. Заедно со Босанците на ова ЕП ќе дебитираат и Холандија и Летонија.

КОМПЛЕТНА ЛИСТА НА УЧЕСНИЦИ НА ЕП 2020

ШАМПИОН: Шпанија.

КО-ДОМАЌИНИ: Австрија, Шведска, Норвешка.

ПЛАСМАН ПРЕКУ КВАЛИФИКАЦИИ: Македонија, Хрватска, Германија, Исланд, Словенија, Летонија, Франција, Португалија, Унгарија, Данска, Русија, Полска, Швајцарија, Србија, Холандија, Чешка, Белорусија, БиХ, Црна Гора, Украина.

Се вчитува...