Скандал на трибините во Сплит – „Торцида“ порача: Дожд паѓа, Србија пропаѓа

Хајдук го пречека Вараждин во натпревар од 33. коло во хрватскиот шампионат, а заедно со ривалот го дочека и враќањето на своите навивачи на трибините на „Пољуд“.

Последните два натпревари се одиграа зад затворени врати поради казната што Хајдук ја заработи поради дивеењето на нивните навивачи на дербито со Динамо. И овој пат навивачите на Хајдук најдоа начин да се „истакнат“.

Во текот на првото полувреме од натпреварот, Торцида разви голем транспарент по повод годишнината од акцијата Блесок. „Под мрачното небо на Хрватска блесна Блесокот на слободата“, пишуваше на него.

Потоа ја отпеа „Татковино моја“, а потоа „Дождот паѓа, Србија паѓа. Ветер дува, Хрватска се шири“ и „Ние Хрватите не пиеме вино, само крвта на четниците од Книн“.

Се вчитува...