Скопје добива посебен шарм за време на маратонот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Македонската метропола во прекрасно издание блесна утрово, кога на стартот на Скопскиот маратон се појавија повеќе од 10.000 учесници. Рекреативците горди поради учеството, а полумаратонците и маратонците одважни дека нивната километража е сепак – профи дестинација. Стартот го означи светската рекордерка Пола Редклиф, која и самата учествуваше на трката на 5 километри, давајќи уште поголема тежина на големиот спортски настан.

Од година в година, Скопскиот маратон добива се поголем број приврзаници, а убавината, среќата и сеирот се тука само како дополнение за комплетниот впечаток. Нека следниот маратон ни биде уште помасовен, поубав и повесел…

 

Се вчитува...