Со музиката на Роби Вилијамс и руските оперски диви отворен Мундијалот 2018 (ФОТО)

Со музиката на Роби Вилијамс придружуван од руските оперски диви и бројни оперски пеачи од Русија свечен отворено 21. Светско првенство – Русија 2018!

На убав начин отворен е најскапиот Мундијал во историјата, Светско првенство кое ќе чини 12 милијарди долари… Минатиот шампионат во Бразил го следеа 3,2 милијарда луѓе, а сега се очекува и надминување на оваа бројка.


ФИФА објави и дека на учесниците на СП 2018 ќе им додели вкупно 668 милиони евра награда, што е зголемување за 40% во однос на претходното првенство во Бразил.

Победникот на првенството ќе биде побогат за 32 милиони евра, а финалистот ќе добие 23,6 милиони евра. За третопласираниот се предвидени 20,7 милиони евра, а за четвтриот на шампионатот – 18,6 милиони евра.

Првенството се отвора на „Лужњики“ со натпреварот меѓу домаќинот Русија и Саудиска Арабија… А, топката на центарот ја донесе Роналдо, оној „вистинскиот“ – бразилскиот, како личност вклучен во организацискиот одбор и промотор на Мундијалот 2018!

 

A, добро познатиот трофеј, екстремно посакуван од учесниците и на ова Светско првенство, на „Лужњики“ го донесе Икер Касиљас… А, друштво на легендарниот шпански голман му праваше убавицата Наталија Водјанова.

 

 

Се вчитува...