Сопственик на Мото2 тим пронајден мртов во хотелска соба

Сопственикот и тим менаџерот на Мото2 тимот Кифер рејсинг, Стефан Кифер е пронајден мртов во својата хотелска соба во Малезија, каде се одржува големата награда на МотоГП во Сепанг. Според информациите, тој починал ноќеска, додека причина за неговата смрт се уште не е потврдена, малазиската полиција веднаш започна истрага.

Германскиот тим се подготвувал за денешниот тренинг кога дознале за смртта на нивниот тим менаџер, возачите Доминик Егертер и Таран Мекензи требаше да учествуваат на последниот тренинг пред квалификациите, но тимот одлучи да се повлече од Гранд при-то за овој викенд.

Засега не се знае што ќе се случува во иднина со Кифер рејсинг тимот, кој активно се натпреварува од 2003 година. Тимот ќе го водат партнерот и синот на починатиот Кифер.

 

Се вчитува...