Спалети го избра составот за Македонија: Овие тројца играчи ќе гледаат од трибините на „Олимпико“

ЕКИПА во Рим,

Никола Станикевски

 

Лучијано Спалети имаше можност на дело да види повеќе италијански фудбалери во изминатите денови, но селекторот на „аѕурите“ утрово донесе и конечно одлука околу играчите кои ќе се најдат во составот за вечерашниот меч со Македонија.

Во однос на оние кои го минаа тренинг-кампот пред овој натпревар, Спалети во тимот ќе го нема десниот бек Ди Лоренцо, кој е суспендиран, а на капитенот на Наполи на трибините ќе му се приклучат Кристијано Биради, Андреа Колпани и Моисе Кеан.

Италија ќе излезе на мегдан против Македонија во 20.45 часот, а Спалети за стартниот состав ќе бира од следните фудбалери:

Голмани: Донарума, Проведел, Карнесеки.

Одбрана: Лацари, Димарко, Гати, Буонџорно, Манчини, Дармијан, Ачерби, Камбијасо.

Среден ред: Бонавентура, Жоржињо, Кристанте, Барела, Фратези.

Напад: Скамака, Распадори, Берарди, Киеза, Политано, Заниоло, Ел Шарави.

Се вчитува...