Според ЕХФ: Вардар е седми фаворит за европската титула

Во пресрет на новата сезона во ракометната Лига на шампионите, ЕХФ традиционално го објавува ранкингот на екипите кои претендираат за освојување на континеталната титула. Летните трансфери и висната на сумите потрепшени за играчи го креираат изгледот на оваа листа која ја предводи Веспем.

Актуелниот европски првак, македонскиот шампион, Вардар котира на седмата позиција.

„Вообичаено првто место треба да му припаѓа на бранителнот на трофејот, но за ѓал Вардар загуби значаен дел од играчите за време на летото. Да се отпишата овие момци е грека затоа што минатата сезона ја освоија титулата иако никој не им даваше шаната за трофејот. Клубот од Скопје ќе има тешка задача а првиоте неколку седмци ќе покажат многу“ – стои во објаснувањето на ЕХФ за седмата позиција на Вардар,

Во водечката десетка по Веспрем, редоследно се Барселона, ПСЖ, Кил, Килце, Пик Сегед, Фленсбург, Монпелје и Мешков Брест.

Одбраната на титулата, Вардар ја почнува следната сабота со гостување кај Монплје. Во конкуренцијата А, покрај овие две екипи се и Веспрем, Килце, Мешков Брест, Мотор Запорожје, Порто и Кил.

 

Се вчитува...