Србија „две од две“ на домашен терен, со „стотка“ ја совладаa Грузија

Репрезентацијата на Србија ја оствари втората победа во првиот квалификациски циклус за Светското првентсво 2019, откако избраниците на Саша Ѓорѓевиќ ја совладаа селекцијата на Грузија со резултат од 105-87.

Европскиот вицешампион до полувремето имаше проблеми, откако Грузиците беа и повеќе од рамноправни противници. По првиот период беше изедначено, 21-21, додека гостите ја освоија втората делница со еден кош повеќе, па така на паузата заминаа со минимални 45-44. Сепак, српските кошаркари тргнаа фуриозно на стартот од второто полувреме, па со постигнати 30 поени за 10 минути го одлучија победникот на средбата. Предноста од +10 за Србија беше надополнета во последната четвртина, за конечни 105-87.

Искусните интернационалци Радуљица и Мачван ја предводеа српската репрентација, капитенот заврши со високи 18 поени, додека Радуљица беше  најефикасниот кошаркар за  домаќините со 28 поени и 8 скока. Мајкл Диксон беше далеку најдобриот играч во поразената екипа, но ниту неговите 34 поени и 9 асистенции не беа доволни за Грузија да ја оствари првата победа во квалификациите за СП.