„Стаклениот“ Кун во неизвесност: Според договорот со Барселона, Агуеро може да го напушти клубот во случај на повреда

Офанзивниот играч на Барселона, Серхио Кун Агуеро може да го напушти клубот пред предвиденото. Каталонскиот клуб може да се раздели со Аргентинецот пред договорената соработка доколку играчот се повреди.

Според порталот „Mas Que Pelotas“, во договорот помеѓу двете страни постои клаузула според која договорот може да се раскине поради повреда. Да потсетиме дека за време на медицинскиот преглед на аргентинскиот фудбалер, беше откриена сериозна повреда на лигаментите на зглобот. Во најдобар случај, се очекува тој да се врати на терените во октомври.

Агуеро се пресели во Барселона во јули оваа година. Фудбалерот се пресели во каталонскиот клуб како слободен играч од Манчестер Сити. Претходно се појавија гласини за можно заминување на Агуеро. Медиумите тврдеа дека Аргентинецот размислува да го раскине договорот поради фактот што капитенот на тимот Лионел Меси не остана во клубот.

Се вчитува...