СТРАШНА несреќа во Формула 3: Германка со болидот ја прелета заштитната ограда (видео)

Страшна несреќа се случи за време на денешната трка од Формула 3 шампионатот што се возеше во Макау откако Германката Софија Флерш загуби контрола над својот болид, по што ја прелета заштитната ограда и директно се удри во платформа предвидена за претставниците на медиумите.

Присутните беа во шок од случката, повредени беа пет лица, од кои најлошо мина токму 17-годипната Флерш. Првичните информации велат дека таа има фрактура на рбетот и во најскоро време ќе биде оперирана, по што ќе бидат познати повеќе детали околу нејзината состојба.

Се вчитува...